Tydzień Kultury Kresowej

W dniach od 22 do 26 maja 2017 r. w Gimnazjum nr 1 odbywała się IV edycja Tygodnia Kultury Kresowej – inicjatywy wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom środowiska lokalnego. Głównym celem Tygodnia Kultury Kresowej jest popularyzacja wiedzy na temat wielokulturowości Kresów Wschodnich i ich roli w historii państwa polskiego. Równie istotne jest budowanie świadomości na temat udziału Kresów i Kresowiaków w rozwoju kultury polskiej.

W ramach Tygodnia Kultury Kresowej podjęliśmy w naszej szkole szereg inicjatyw. Zorganizowaliśmy spotkania z przedstawicielami Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oraz Klubu Tarnopolan. Gościliśmy w murach naszej szkoły panią Janinę Johnson, panią Stanisławę Drylewską, pana Władysława Koguta i pana Romualda Kotowskiego oraz pana Emila Wierzbickiego, którzy opowiedzieli uczniom o swoim dzieciństwie i młodości na Kresach oraz o doświadczeniach wojennych związanych m.in. z działaniami UPA i repatriacją na zachód Polski. Naszymi gośćmi byli też przedstawiciele Związku Sybiraków Koła Ziemi Nyskiej, pani Józefa Szczelina i pan Jan Nizioł, którzy przywołali swoje przeżycia wojenne związane z deportacją na Syberię i życiem na nieludzkiej ziemi.

Ważnym elementem Tygodnia Kultury Kresowej były również konkursy: plastyczny, literacki i wokalny, w których wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu nyskiego.

W konkursie plastycznym pod hasłem „Wyprawa na Kresy – miejsce, które warto zobaczyć” udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych.

SZKOŁY PODSTAWOWE

• I miejsce – Maja Pańczyszyn, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie, opiekun: pani Anna Krzyż
  • II miejsce – Alicja Liburska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie, opiekun: pani Izabela Przybyszewska
  • II miejsce – Wiktor Dziedzic, uczeń Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie, opiekun: pani Izabela Przybyszewska

Wyróżnienia:

• Julia Urbańska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie, opiekun: pani Danuta Iwanicka
  • Aleksandra Walczak, uczennica Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie, opiekun: pani Izabela Przybyszewska

GIMNAZJA

• I miejsce – Julia Łaskarzewska, uczennica Gimnazjum nr 4 w Nysie, opiekun: pani Magdalena Cichy
  • I miejsce - Olga Iwasjuk, uczennica Gimnazjum w Kołomyi, opiekun: pani Larysa Bojcan
  • II miejsce – Lilianna Burak, uczennica Gimnazjum nr 1 w Nysie, opiekun: pani Krystyna Pańczyszyn
  • III miejsce – Nadia Jaszan, uczennica Gimnazjum w Kołomyi, opiekun: pani Larysa Bojcan

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych próbowali swoich sił na niwie literackiej, pisząc prace na jeden z wybranych tematów:

• a) Kresy Rzeczpospolitej – wielki mit Polaków
  • b) Podróż sentymentalna uliczkami wybranej miejscowości Litwy, Białorusi lub Ukrainy
  • c) Młodzi ludzie zmieniają świat – współpraca między narodem polskim a ukraińskim, białoruskim lub litewskim

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

Wyróżnienie:

• Dawid Hanuszewski, uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie, opiekun: pan Mirosław Tarczyński

Ostatni konkurs, w którym w szranki stanęli uczniowie gimnazjów, poświęcony był pieśni kresowej.

• I miejsce – Roksana Prochot, uczennica Gimnazjum nr 1 w Nysie w Nysie, opiekun: pan Dariusz Orłowski
  • I miejsce – Patrycja Mikus, uczennica Gimnazjum nr 1 w Nysie, opiekun: pan Dariusz Orłowski,
  • I miejsce – Kristina Atamaniuk, uczennica Gimnazjum w Kołomyi,
  • II miejsce – Partycja Krypel, uczennica Gimnazjum nr 4 w Nysie, opiekun: pani Magdalena Cichy
  • II miejsce – Karolina Jagusz, uczennica Gimnazjum nr 1 w Nysie, opiekun: pan Dariusz Orłowski

26 maja 2016 r. miało miejsce uroczyste podsumowanie Tygodnia Kultury Kresowej. Wzięli w nim udział zaproszeni goście: pani Agnieszka Złotowska, reprezentująca burmistrza Nysy, pana Marka Rymarza, zastępca dyrektora Gminnego Zarządu Oświaty, pani Małgorzata Leśniewska, członkowie Związku Sybiraków, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oraz Klubu Tarnopolan, uczniowie, którzy wzięli udział w konkursach wraz z opiekunami i dyrektorami szkół oraz przedstawiciele lokalnych mediów

W pierwszej części spotkania zgromadzeni goście zostali zaproszeni w sentymentalną podróż na Kresy. W tym roku przemierzaliśmy szlaki Wołynia, którego najważniejsze miasta zostały przybliżone dzięki zdjęciom, poezji i narracji historycznej. Wyprawie tej towarzyszyły pieśni kresowe w wykonaniu uczniów nyskich gimnazjów i szkoły partnerskiej w Kołomyi, nagrodzonych w konkursie wokalnym, a także poezja Jana Zygmunta Rumla, nazywanego kresowym Baczyńskim, zamordowanego przez UPA na Wołyniu. W drugiej części spotkania nagrodzeni zostali zwycięzcy konkursów o tematyce kresowej. Uroczystość odbyła się w gościnnych murach Muzeum Powiatowego w Nysie, a jej gospodarzem był dyrektor placówki, pan Edward Hałajko.

Organizatorami imprezy są: nauczycielki historii - Renata Głuszek, Anna Krupa i Irena Garczarek, nauczycielka plastyki - Krystyna Pańczyszyn i nauczyciel muzyki - Dariusz Orłowski. Plakaty, zaproszenia, dyplomy i podziękowania zostały zaprojektowane i wykonane przez Józefa Pańczyszyna.

Opracowała: Anna Krupa