Wizyta m這dzie篡 z Francji, S這wacji i Malty w Gimnazjum nr 1

W dniach od 14 do 19 maja przebywa豉 w naszej szkole grupa m這dzie篡 z kraj闚 partnerskich w ramach projektu programu ERASMUS + Akcja 2. Partnerstwa strategiczne. Projekt, zatytu這wany „Dobrze si czu, aby 篡 razem”, realizowany jest w naszym gimnazjum od wrze郾ia 2016 do sierpnia 2018 roku.

Jego podstawowe cele to propagowanie zdrowego stylu 篡cia poprzez zdrowe jedzenie, uprawianie sport闚, nauczenie si dobrych sposob闚 walki ze stresem oraz akceptowania siebie i innych.

Grupa 29 uczni闚 wraz z 10 nauczycielami przez 5 dni poznawa豉 nasz szko喚 i miasto, a przede wszystkim realizowa豉 wsp鏊nie zadania projektowe.

Program wizyty by bardzo bogaty.

W poniedzia貫k, 15 maja, po uroczystym powitaniu w obecno軼i pani dyrektor Ma貪orzaty Krzemienieckiej-Duraj, w czasie kt鏎ego najbardziej podoba造 si polskie ta鎍e narodowe w wykonaniu naszych uczni闚, odby造 si mi璠zynarodowe warsztaty kulinarne. Powsta造 wspania貫, pi瘯nie udekorowane, smaczne i- przede wszystkim-zdrowe dania, kt鏎ych mogli spr鏏owa gimnazjali軼i z jedynki. Po po逝dniu zwiedzali鄉y miasto, kt鏎ego ciekaw histori przedstawia豉 pani Anna Krupa.

Wtorek, 16 maja, by dniem aktywno軼i fizycznej. W meczach pi趾i no積ej, rozgrywkach w dwa ognie i wsp鏊nych ta鎍ach uczestniczyli wszyscy go軼ie. Na koniec odby造 si mi璠zynarodowe warsztaty relaksacyjne, kt鏎e poprowadzi豉 pani Emilia Dudek.

Po obiedzie go軼ie zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich uczestniczy豉 w zaj璚iach „Odysei Umys逝”, a druga w zaj璚iach z robotyki.

W 鈍ietlicy szkolnej rozstrzygni皻o konkurs na logo naszego projektu. Uczniowie wi瘯szo軼i g這s闚 zdecydowali, 瞠 najlepsze logo powsta這 na Malcie.

Niespodziank sprawili nam nasi uczniowie, kt鏎zy zorganizowali -prawdopodobnie pierwszy w Nysie- „flash mob”. Wspania貫 ta鎍e w wykonaniu naszej mi璠zynarodowej grupy sprawi造, 瞠 przechodnie przystawali i z u鄉iechem obserwowali naszych uczni闚.

W 鈔od, 17 maja, m這dzie z Francji, Malty i S這wacji wyjecha豉 na ca這dniow wycieczk do Krakowa i Wieliczki. Miejsca te zrobi造 na nich ogromne wra瞠nie.

Kolejnego dnia przebywali鄉y na warsztatach w demonstracyjnym gospodarstwie ekologicznym „Wagner闚ka” w Lubnowie ko這 Zi瑿ic, gdzie wspaniali gospodarze przedstawiali uprawy ekologiczne, a mistrz pszczelarstwa z pasj opowiada o hodowli pszcz馧. Mieli鄉y r闚nie okazj spr鏏owa wspania造ch, ca趾owicie ekologicznych potraw.

Po wizycie w Urz璠zie Miasta udali鄉y si pieszo nad Jezioro Nyskie, gdzie odpocz瘭i鄉y od upa逝 w czasie rejsu po jeziorze. W tym czasie nauczyciele i rodzice przygotowali wspania貫 ognisko, kt鏎e trwa這 a do wieczora.

Pi徠ek, 19 maja, to dzie nie豉twego po瞠gnania. Przez te kilka dni m這dzie z篡豉 si ze sob i zawi您a造 si nowe przyja幡ie. Pocieszaj帷e jest to, 瞠 ju 14 pa寮ziernika spotkamy si zn闚, tym razem w Laval we Francji. Kolejne spotkanie b璠zie mia這 miejsce w maju przysz貫go roku w Nowych Zamkach na S這wacji.

Nasi gimnazjali軼i p造nnie porozumiewali si po angielsku. Szczeg鏊ne podzi瘯owania nale膨 si rodzicom uczni闚 goszcz帷ych, kt鏎ych 篡czliwo嗆 i troska sprawi造, 瞠 m這dzie wyjecha豉 zachwycona naszym krajem.

Opracowa造: Aleksandra Ko這dziej